Skąd się bierze fenomen arganu?

Essaouira_arganier_fruit_(1)_1266

Drzewo arganowe to jedno z najstarszych drzew świata- pierwsze ślady pochodzą z czasów sprzed 80 mln. lat, a miejsce ich występowania to duże obszary Afryki północnej i Europy południowej. Ze względu na zmiany klimatyczne i ochłodzenie klimatu- dziś drzewo arganowe występuje jedynie na stosunkowo niewielkim obszarze południowego Maroko, gdzie stanowi duże koło zamachowe dla tamtejszej gospodarki.

Wszystkie części drzewa mają znaczenie i wszystko jest wykorzystywane: drewno arganowe to świetny budulec i materiał opałowy; liście to pokarm dla kóz i wielbłądów, a z orzechów otrzymujemy unikalny olej arganowy. Olej arganowy zyskuje od pewnego czasu coraz bardziej na międzynarodowej popularności, choć wspomniano go już w XIII wieku.  Wtedy to arabski uczony Ibn Al Baytar opisywał znaczenie oleju arganowego dla dobrego samopoczucia. Jest jednym z droższych olejów pozyskiwanych w naturalny sposób, głównie ze względu na ograniczoną ilość drzew arganowych, która na dodatek ulega zmniejszeniu ze względu na rabunkową gospodarkę drzew stosowaną przez Marokańczyków.

Unikatowy w oleju arganowym jest jego skład: w 80% to nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-6 i omega-9, kompleks tokoferoli, które są żródłem naturalnej witaminy E (dwukrotnie więcej niż w oliwie z oliwek), antyoxydanty. Dzięki tym składnikom olej arganowy ma duże zastosowanie w kosmetyce ciała, twarzy, włosów i paznokci.

Olej ma silne działanie anty-aging dzięki wpływowi na zwiększenie elastyczności, odżywienie i uzupełnianie składników tłuszczowych w skórze. Stąd polecany jest dla Pań dojrzałych, o skórze odwodnionej, suchej, pergaminowej.

Dzięki zawartości fitosteroli ma dobre działanie przeciwzapalne i wpływa na gojenie się podrażnień i zniszczeń komórek skóry wywołanych np. słońcem. Olejek arganowy jest składnikiem naturalnych produktów do opalania i kuracji regenerujących po opalaniu.

Ten cudowny olejek ma podobne działanie anty-aging, ochronne, zwiększające blask i elastyczność również na włosy- stąd bogactwo oferty arganowej wśród szamponów, odżywek i balsamów do włosów.

W naszym sklepie znajdziesz obecnie ofertę naturalnych produktów firmy Phytorelax, która szczyci się 98% zawartością składników naturalnych w swoich produktach, a także brakiem parabenów, silikonu, sztucznych barwników i olejów mineralnych.

Osobiście polecam wszystkie produkty, a szczególnie olejek do pielęgnacji twarzy- skóra jest cudownie miękka i delikatna, nawet przy dość tłustej skórze nie ma efektu świecenia i tłustego filmu. Ja stosuję ten produkt na noc i jestem nim zachwycona.

 

2 responses to “Skąd się bierze fenomen arganu?

Dodaj komentarz