Krótka Historia Perfum cz.2

e-makowska-kei-pl-.psd

W XI i XIIw. ambasadorami perfumiarstwa byli Krzyżacy, którzy czasami chętnie korzystali z przyziemnych zbytków i propagowali wiedze Ibn Sina w całej Europie.

Pierwsze „współczesne” perfumy powstał w 1370r na zlecenie królowej węgierskiej Elżbiety (córki Władysława Łokietka). Nalewka spirytusowa na olejkach eterycznych lawendy i rozmarynu o wdzięcznej nazwie Eau de Hongrie (woda królowej Węgier), miała mieć właściwości upiększające i przynoszące wieczną młodość. I faktycznie: kronikarze wspominają urodę i młody wygląd królowej Elżbiety, które towarzyszyły jej do sędziwego wieku. Ciekawostką jest fakt, że spirytus potrzebny do stworzenia „Lorendogry” (inna nazwa tego zapachu) sprowadzano aż z Konstantynopola, zawartość alkoholu wynosiła tam bowiem prawie 100%.

Kolejną królową zasłużoną dla perfumiarstwa była Katarzyna Medycejska, która wyszła za mąż za Henryka II i zabrała ze sobą do Francji wybitnego włoskiego perfumiarza- Rene le Florentin. Podobno, apartamenty królowej i laboratorium alchemika były połączone tajemnym przejściem, by zapobiec wypłynięciu receptur na zewnątrz…W każdym razie Rene otworzył w Paryżu swój sklep przy moście Pont au Change, gdzie sprzedawał w dużych ilościach pachnące wody, pudry i balsamy. Miejsce to było na tyle sławne, że po latach P. Suskind uwiecznił je w swojej książce „Pachnidło”.

Dwór francuski XVIII wieku zwany był „perfumowanym dworem”. Najsłynniejszym królem w tej dziedzinie był Ludwik XV, który życzył sobie codziennie nowych zapachów, nie tylko do stosowania osobistego, ale również w pokojach, na meblach i ubraniach. Jego kochanka hrabina De Pompadour  wydawała krocie na perfumy. To z tego okresu wywodzi się powiedzenie „perfum butelka, wody kropelka”. Możemy sobie tylko wyobrazić tę ferię zapachów…

Jednocześnie  na początku XVIII w  w Kolonii w Niemczech osiedlił  się Włoch- Giovanni Maria Farina, twórca rewolucyjnego zapachu –Eau de Cologne.  Jego woda, w skład której wchodziło ok. 20 naturalnych składników, miał zapach bardzo świeży, owocowy. Szybko zyskiwał na popularności na wielkich dworach królewskich i książęcych. Zapach ten rozpoczął pewien odwrót w kulturze zapachowej Europy- zamiast ciężkich, narkotyzujących zapachów, ten był lekki, odświeżający…

CDN…

Dodaj komentarz