Jak znaleźć właściwy zapach?

zapachy

„Nie ma perfum dla blondynek i brunetek. Są tylko tysiące dusz, które pragną być wyrażone przez zapach” powiedziała Andree Hurton w książce „Erotyka perfum”.

To fakt. Zapach jest częścią Twojego stylu, Twojej osobowości,  opowiada o Tobie i żeby do Ciebie pasował, musi być przez Ciebie indywidualnie wybrany. Nie opieraj się na modzie, reklamie, opinii koleżanek, partnera, znakach zodiaku czy kolorze włosów.

Ty decydujesz, co do Ciebie pasuje!

6 porad, jak znaleźć Twój zapach.

1. Właściwy czas.

Najlepiej zapachy dobiera się rano, kiedy nos jest wypoczęty i nie obciążony zapachami całego dnia. Z reguły w perfumeriach panuje wtedy względny spokój, można się rozejrzeć bez ocierania o innych klientów.

2. Na własnej skórze.

Najlepiej testować perfumy właśnie na sobie, gdyż każdy zapach rozwija się różnie u różnych osób. Wybierz miejsca dobrze ukrwione- nadgarstki lub szyję, tam gdzie skóra jest cienka i ciepła. Zapach szybko rozwinie się do swojej ostatecznej formy.  Nie pocieraj. Skóra nie powinna być uprzednio perfumowana, ani nie używaj zbyt intensywnych balsamów do ciała.

3. Oszczędzaj swój nos.

Nasz nosy przyjmują tylko ograniczoną ilość nowych zapachów „na raz”. Mówi się, ze jest w stanie rozpoznać 3 do 6 różnych kompozycji, potem mamy wrażenie, że już nic nie czujemy. Dlatego dobrze jest uprzednio obejrzeć flakony i opakowania- one już dużo mówią o zapachu ukrytym wewnątrz. Można też zneutralizować nadmiar wrażeń dla nosa i posłużyć się zapachem kawy lub powąchać fragment własnego nieperfumowanego ciała.

4. Oglądaj opakowania i flakony.

Z reguły opakowania i flakony służą pierwszej komunikacji z Klientem i wiele mówią o tym, czego możemy się spodziewać w środku. Kiedy więc nie chcesz testować tysięcy flakoników, zastosuj ten klucz:

  • kolor biały, bladoróżowy- wskazują delikatne, owocowe zapachy
  • kolor różowy- zapachy słodkie, kwiatowe
  • żółty, zielony- zapachy świeże, kwiatowe
  • błękit, niebieski- zapachy świeże, lekka, morska bryza
  • czerwony, granatowy, czarny- zapachy ciężkie, orientalne, zmysłowe.

Sam kształt flakonu również sugeruje z jakim zapachem mamy do czynienia: klasyczne, proste, szlachetne butelki kryją z reguły takie właśnie zapachy, zaś zdobne, bogate flakony zawierają z reguły dużą ilość różnych nut zapachowych, są bardziej ekstrawaganckie i złożone.

5. Daj sobie czas.

Zapach potrzebuje czasu, żeby rozwinąć całą swoją złożoność. Po jakichś 10 minutach rozwijają się nuty głowy, po 50 –nuty serca i nuty bazowe.

Zanim zatem dokonasz zakupu, warto „pospacerować” z ulubionym zapachem przez jakąś godzinę.

Kiedy stwierdzisz, że tak, to jest Twój upragniony zapach, zastanów się, czy warto inwestować od razu w dużą pojemność. Małe flakony  „wychodzą” wprawdzie drożej, ale w razie gdyby jednak okazało się, że nie do końca zapach spełnia Twoje oczekiwania, krócej będzie przypominał Ci o nieudanym wyborze.

6. Kiedy już znajdziesz ulubiony zapach…

Kiedy już zakupimy wymarzony flakonik, warto wiedzieć jak używać perfum, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Zatem optymalnie nanosimy zapach „od dołu do góry”, czyli: kostki, zgięcia kolan, ramion, nadgarstki, szyja, dekolt, skronie, obszar za uszami. Najlepiej po kąpieli lub prysznicu, na ciepłą skórę.

Zapach ma Ciebie otulać, a nie ”dusić”, więc pamiętaj o umiarze. Bezpieczna odległość, z jakiej zapach jest odczuwany przez innych, to długość Twojego ramienia. Jeśli Twój zapach jest odczuwalny z dalszej odległości, możesz być postrzegana jako nadmiernie wyperfumowana. Jeśli na dodatek używasz kontrowersyjnych zapachów, możesz powodować u wrażliwszych osób nawet ból głowy. Chyba nie o taki efekt chodzi?

Osoby z suchą skórą szybciej gubią zapach, niż te z tłustą, ale generalnie można przyjąć, ze po ok. 4 godzinach zapach już się ulotnił i można powtórnie go zaaplikować.

Są też osoby, które bardzo szybko przestają pachnieć ulubionymi perfumami, zapach się ich „nie trzyma”. Wtedy pomóc może seria perfumowana tym samym zapachem: żel pod prysznic, balsam lub krem do ciała, dezodorant i woda perfumowana.

 

 

Dodaj komentarz